Reklama na stronie English Academy, dowiedz się więcej
tel. 796 352 084 zobacz szczegóły reklamy

Promocja lekcji przez Skype - fachowa i szybka nauka

zobacz szczegóły, wypełnij formularz - oddzwonimy

HALLOWEEN  - Wigilia Wszytskich Świętych


Tematyka HALLOWEEN jest obowiązkowym  elementem lekcji języka anielskiego jako uzupełnienie wiedzy o krajach anglojęzycznych. Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszymi materiałami a także pracami naszych uczniów.
Kilka słów o Halloween

Halloween czyli Wigilia Wszystkich Świętych najhuczniej obchodzona w USA, Kanadzie, Irlandii, Szkocji i Anglii 31 października w nocy przed dniem Wszystkich Świętych. Halloween jest pogańskim świętem wywodzącym się z celtyckiego obrządku Samhain.

Samhain (czyt. sauń, IPA: [ˈsˠaunʲ]) - najważniejsze celtyckie święto, którego nazwa oznacza koniec lata (sam e fuin). Związane było z zakończeniem żniw i roku wg kalendarza celtyckiego (31 października - 1 listopada).

Wierzono, że w noc wigilii Samhain duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, zstępowały na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Celtowie gasili wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie, żeby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne, a poza domem wystawiali żywność dla duchów. Sami ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch.

Iryjczycy jeszcze w V w. n.e. w miejscu Mag Slecht mieli - według legend zapisanych w pochodzącej z XII wieku n.e. Księdze z Leinster - ofiarowywać bóstwu o imieniu Cromm Cruaich (Głowie Grobowca bądź Skrwawionej Głowie), to wszystko co pierworodne i co trzeciego syna. Dom wodza miał być podpalany, a on sam - symbolicznie zabijany. (źródło: Wikipedia)

Zwyczaje

Łapanie zębami pływających jabłek (bobbing for apples)

Przeskakiwanie przez rozstawione w kształcie koła świeczki. Świeczki, które zgasły symbolizują pechowe miesiące w nadchodzącym roku.

Przebieranie się w stroje duchów, wampirów, czarownic i innych straszydeł

'Scary farms' czyli odwiedzanie przez młodzież specjalnie zaadoptowanych pomieszczeń. Wystrój przypomina scenerię z fimów grozy.

'Trick or treating' czyli chodzenie dzeci po domach i zbieranie słodyczy. Tytuł zwyczaju pochodzi od słów jakimi witają się przebierańcy - cukierek albo psikus.

Kolorami święta są czarny i pomarańczowy

Happy Halloween : )
Słowniczek słów związanych z Halloween

Straszydła
 Duch -  ghost


 Wiedźma – witch


    Wampir - vampire  Zombi -  zombie

 Upiór -  ghoul
Potwór - monster

   Szkielet - skeleon

  Nietoperz- bat

  Mumia - mummy

Pozostałe skojarzenia

Dynia - pumpkin


Dynia z lampką - Jack O 'lantern

Nawiedzony dom - hounted house

Cmentarz -  graveyard

Cukierek albo psikus - trick or treating

Przebranie - disguise

Ciasteczka - cookiesGRY ONLINE


1. Zagraj w "wisielca" z komputerem

2. Gra MEMORY. Znajdź takie same obrazki

3. Wykreślanka! Znajdź podane wyrazy w rozsypance

4. Ubierz dziewczynkę na bal Halloween 

5. Zrób swoją własną dynię na Halloween 

Gry do zabawy w domu i na imprezie

1. Przejdź przez bagno

    Do tej zabawy będą potrzebne dwie kartki papieru formatu A4. Zadaniem uczestnika jest przejść całą długość pokoju stąpając tylko na kartki. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie u uczynić następny krok. I tak aż do wyznaczonego punktu. Uczestnik, który postawił nogę na podłodze (dywanie) poza kartką - zostaje "wciągnięty do bagna" i wypada z gry. Wygrywają te osoby, którym udało się wykonać to niełatwe zadanie

 2. Mumia

    Do tej zabawy będzie potrzebny papier toaletoww rolkach (najlepszy będzie zwykły, szary papier). Uczestnicy mają się dobrać w pary. Każda z par dostaje rolkę papieru. Jedna osoba z pary będzie mumią, zaś druga - zawijać mumię w papier. Wygrywa ta para, która najszybciej poradzi sobie z tym zadaniem.

3. Złap jabłko!

    Do miski z wodą wrzućcie kilka jabłek. Waszym zadaniem jest wyłowienie jabłka ząbkami!

4.

       Na lince zawieście łakocie. Bez pomocy rąk spróbujcie je zjeść!PROJEKTY UCZNIÓW


  

Zobacz także inne projekty obrazkowe uczniów