Serwis pasjonatów języka angielskiego

Promocja lekcji przez Skype - fachowa i szybka nauka

zobacz szczegóły, wypełnij formularz - oddzwonimy

Twoja wyszukiwarka

Przykład scenariusza zajęć korekcyjno - kompensacyjnych (Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu w odniesieniu do nauki j.angielskiego- cz. III)

2010.10.20

Scenariusz 1

Na początek

1.Ćwiczenie odprężające:
Opróżnianie głowy. Nauczyciel spokojnym głosem odczytuje treść ćwiczenia:
www.sloneczko.hi.pl/zalaczniki/art/060305212036.doc

Siadamy lub kładziemy się wygodnie, zamykamy oczy, odprężamy się. Muzyka relaksacyjna w tle. Dzieci słuchają wychowawcy:
Nasza głowa jest czasem tak pełna zmartwień, że przeszkadza nam to w nauce, kontaktach z ludźmi.
Pomyśl o wszystkich problemach, jakie miałeś : czasami popełniałeś błędy, nie byłeś z siebie zadowolony...

Wyobraź sobie, że przykładasz odkurzacz do głowy. Wysysa on z niej wszystkie złe rzeczy. Znikają wszystkie powody tego, że nie mogłeś się uczyć.  Masz znowu miejsce na dobre myśli związane z nauką . Czujesz, jak rośnie twoja ciekawość, chęć poznawania nowych rzeczy...Jakie to przyjemne....
Teraz otwórz oczy, przeciągnij się... Jesteś gotowy do nauki  i pracy.

2.Ćwiczenie słuchowe: Uczeń ma za zadanie wysłuchać opisu portretów z cyklu „ Pory roku” Giuseppe Arcimbolda i dopasować do przygotowanych dla ucznia reprodukcji. Dodatkowo uczeń jest poproszony o wpisanie odpowiednich tytułów pod każdą  z reprodukcji. Wybór tego ćwiczenie wynika z zainteresowań ucznia oraz nazwisko malarza nawiązuje do właściwego tematu zajęć - zmiękczenia.  
 
Zajęcia właściwe

1.Temat: Utrwalenie pisowni wyrazów przez zmiękczenie  – i .

2.Cele ogólne:
- usprawnienie koordynacji  słuchowo- wzrokowej, ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej.
- podniesienie motywacji ucznia,
- zwiększenie pozytywnego nastawienia do zajęć.

3.Cele operacyjne:
-uczeń potrafi rozróżnić spółgłoskę miękką od twardej, 
-uczeń potrafi tworzyć sylaby przez połączenie spółgłosek zmiękczonych przez  –i .
-uczeń potrafi uzupełniać luki w tekście i czytać ze zrozumieniem.

4.Metody: słowna, czynna

5.Forma: praca indywidualne z uczniem

6.Środki dydaktyczne:
-wzór z rysunkiem , kalka, kredki,
-kartoniki z figurami do dopasowania,
-wyrazy do gry: Komputerek”, kredki: żółta i niebieska,
-rysunki z przedmiotami i cyframi, kredki :żółta i niebieska
-zagadki wyrazowe,
- obrazki i kartki do podpisania
-tekst „ Nazwy zwierząt” i zadanie do uzupełnienia,
- uzupełnianka zdaniowa ,
- dyktando ,
- zdjęcia lub ilustracja do ułożenia z rozciętych części.

Przebieg zajęć:

1.Ćwicznie na materiale nieliterowym: Usprawnianie motoryki małej: Nauczyciel prosi ucznia aby przekalkował przygotowany wzór lub narysować podobny wzór na osobnej kartce przez pomniejszenie go.

2.Ćwicznie na materiale nieliterowym: Usprawnianie percepcji wzrokowej: Nauczyciel rozdaje uczniowi kartoniki z narysowanymi figurami geometrycznymi lub kombinacjami figur. Figury te są podobne do siebie pod względem kształtów . Uczeń otrzymuje również figury, którymi ma nakryć swoje większe odpowiedniki narysowane na kartonikach.

3.Ćwiczenie na materiale nieliterowym: „ Komputerek” na doskonalenie analizy słuchowej. Nauczyciel rozpoczyna ćwiczenie od przeczytania zestawu wyrazów .Uczeń ma za zadanie rozróżnić spółgłoski twarde i miękkie : jeżeli usłyszy wyraz ze spółgłoską twardą ma pokazać kółko niebieskie, a jeżeli usłyszy wyraz ze spółgłoską miękką kółko żółte. Proponowane wyrazy to np.:
- cały, ciało, sadzawka, dziadek, siano, sama,
-ciekawy, cebula, siostra, sok, zebra, zięba,
- śruba, sroka, ziemia, dźwig, nosi, koźlę,

4.Ćwiczenie na materiale
nieliterowym usprawniające percepcję słuchową i tworzenie związków słuchowo- wzrokowych.  Tworzenie zbiorów przedmiotów .
Uczeń dostaje od  nauczyciela , na których narysowano przedmioty i wypisano cyfry. Uczeń ma utworzyć  dwa zbiory przedmiotów przez otoczenie kredkami właściwych rysunków. Tam, gdzie uczeń zauważy spółgłoskę miękką ma rysunek otoczyć kredką  żółtą, a tam gdzie jest spółgłoska twarda , ma użyć niebieskiej kredki. Na obrazkach tych narysowano lub wydrukowano np.: pomarańcze, wiśnię, gałęzie, lampkę, kubek, kredkę, świecznik, zegarek, słońce, klucz, oraz cyfry 1, 3, 5, 7.

5.Ćwiczenie na materiale nieliterowym na analizę słuchową:” Zagadki”. Nauczyciel odczytuje treść zagadek uczniowi. Uczeń po kolei odgaduje rozwiązanie każdej zagadki, a dodatkowo jest poproszony o wymienienie głosek miękkich , które występują w wyrazach – wyrazy te maja być rozwiązaniem zagadki. Przykład zagadki:
„ Ma cztery kopyta i długie uszy a jak się uprze z miejsca nie ruszy” – osioł
„ W białej kapocie czerwonych butach, chodzi i w błocie śniadania szuka” – bocian
„ Wieczorem leci gdzie światła błysk złoty do motyla podobna bo to nocny  motyl” – ćma
„ Jakie zwierzę sobie pozwala kupować buty u kowala?”- koń

6.Ćwiczenie na materiale literowym na percepcję słuchowo- wzrokowe Uzupełnianka : Uczeń otrzymuje od nauczyciela kartę z ilustracjami zwierząt będących rozwiązaniem zagadek i pojedyncze kartki z nazwami. Uczeń ma ułożyć kartki z wypisanymi nazwami pod odpowiednimi ilustracjami. Przygląda się podpisom , musi je przeanalizować , a później musi podpisać obrazki  z pamięci możliwie najdokładniej,

7.Ćwiczenie na materiale literowym: usprawniające technikę czytania ze zrozumieniem i tworzenie związków słuchowo- wzrokowych: Uczeń otrzymuje od nauczyciela tekst: „Nazwy zwierząt” . Ma przeanalizować jego treść , pisownię wyrazów ze zmiękczeniami. Zadaniem ucznia jest wpisanie imion dzieci i nazwy zwierząt według polecenia w tekście: Np.:
- ……………….wyciął………………
- ……………….ulepił……………….
-……………….namalował…………..
-………………narysował……………

8.Ćwiczenie na materiale literowym usprawniające funkcje wzrokowe i czytanie ze zrozumieniem.„ Uzupełnianka” . Nauczyciel poleca uczniowi, aby przeczytał tekst po cichu i uzupełnił luki odpowiednimi zmiękczeniami. Np.:
„ dzi…iaj jest ładna pogoda. Jest …iepło. Małgos..a  pój…e do lasu.  ……ostra  Ja…a jest ….ekawa czy w le….e ziele…..ją drzewa.

9.Ćwiczenie na materiale literowym usprawniające pisanie ze słuchu , a więc analizę i syntezę słuchową i pamięć wzrokową: „ Dyktando”
Nauczyciel odczytuje tekst bardzo wyraźnie uczniowi. Tekst pochodzi z ćwiczenia 8 . Uczeń ma powiedziane, że przed napisaniem tekstu ma przeprowadzić analizę sylabowo- głoskową wyrazów, które są trudniejsze np.: dzisiaj, pójdzie, zielenią, drzewa.

10.Na zakończenie ćwiczenie relaksujące : uczeń otrzymuje pocięty obrazek do ułożenia na przykład  zdjęcie klasowe , fotografia (przedstawiająca wyraz ze zmiękczeniem) zrobiona przez ucznia, lub inny obrazek odwołujący się do życia ucznia lub jego zainteresowań
www.sloneczko.hi.pl/zalaczniki/art/060305212036.doc
Po zakończeniu ostatniego ćwiczenia  nauczyciel przeprowadza krótkie ćwiczenie relaksacyjne:  Napinanie i rozluźnianie mięśni.
 
Siadamy wygodnie , zamykamy oczy. Wychowawca  wydaje kolejne polecenia dotyczące określonych partii ciała.
robimy bardzo groźną minę - marszczymy czoło, wysuwamy do przodu ściśnięte usta, napinamy całą twarz. Puszczamy - czujemy, jak twarz znowu jest rozluźniona.
Zwijamy dłonie w pięści i wysuwamy do przodu, napinamy ramiona i barki. Puszczamy - wszystkie mięśnie rozluźniają się, odpływa z nich napięcie.
Teraz napinamy mięśnie klatki piersiowej i brzucha. Rozluźniamy , wraca uczucie odprężenia.
Czas na nogi i stopy. Wyciągamy je do przodu i unosimy lekko do góry , napinamy . Rozluźniamy je . Czujemy odprężenie

Materiał dodany zostanie do działu 'Dla nauczyciela' http://www.jezyk(...)iel.html

admin




Dodaj komentarz:


Stolica Polski to:
Pokaż archiwum newsów

Ostatnie posty na forum

Szybka nawigacja po naszym serwisie:

Forum językowe - Forum serwisu 'English for you'

Promuj nas - Wejdź i zobacz jak można pomóc w promocji serwisu 'English for you'

Gramatyka języka angielskiego - Szczegółowo rozpisane czasy oraz inne zagadnienia związane z gramatyką

Pisanie po angielsku - Wyczerpująca instrukcja jak poprawnie pisać po angielsku

Angielski w pracy i biznesie - Wzór CV i listu motywacyjnego, przykładowe listy formalne, oferty pracy za granicą

Fonetyka - Symbole fonetyczne wraz z przykładami, podział głosek, ćwiczenia

Lekcje video - Ucz się angielskiego za pomocą podzielonych na poziomy zaawansowania i tematyką lekcji video

Telewizja z kanałami anglojęzycznymi - Ucz się angielskiego oglądając anglojęzyczne kanały podzielone na kategorie tematyczne

Egzamin gimnazjalny z angielskiego - Wszystko o egzaminie gimnazjalnym

Matura z angielskiego - Wszystko o nowej maturze

Kurs angielskiego od podstaw - Co kilka dni nowa lekcja dla początkujących, całość przy wsparciu lekcji video

Testy - Rozbudowany dział testów podzielonych na kategorie

Działy tematyczne - artykuły z prasy anglojęzycznej, starannie wyselekcjonowane, do wykorzystania w referatach lub jako źródło ciekawych informacji

Egzaminy - Dokładne opisy niemal wszystkich egzaminów językowych od polskich takich jak matura, egzamin gimnazjalny do certyfikatów \'Cambridge\', statystyki zdawalności, opłaty oraz aktualne informatory.

Download - Programy, słowniki, oraz gry edukacyjne skutecznie wspomagające w nauce wraz z opisami i co najważniejsze ZA DARMO

Dla dzieci - Tu z kolei znajdziecie nauką od podstaw, całość podzielona na kategorie w kolorowej oprawie oraz z wymową bez koniecznosci znajomości zapisu fonetycznego

Gry i zabawy online - Pograj w gry edukacyjne bezpośrednio na stronie

Prace uczniów - Czym byłaby teoria bez praktyki, oryginalne prace uczniów podzielone na kategorie, kolorowe projekty tematyczne uczniów + Własne strony uczniów

Kolorowe projekty - Kolorowe projekty uczniów (słownictwo tematyczne)

Dla nauczyciela - Metodyka nauczania, ciekawe zabawy oraz ćwiczenia do wykorzystania na lekcji języka angielskiego wraz z konspektami i wykorzystanymi materiałami

Zapytaj nauczyciela - Na stronie cały czas dyżurują nauczyciele, którzy chętnie bezpłatnie pomogą, odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na mail

Newsy ze świata - Bądź na bieżąco, aktualne wiadomości z podziałem na kategorie + Radio BBC

Tematyczne blogi naszych dziennikarzy i redaktorów:

Angielski dla dzieci - Piosenki, gry i zabawy, gramatyka dla dzieci

Emigracja krok po kroku... - Poradnik dla wyjeżdzających na Wyspy

Jottings of interstellar roamer - czyli notes niecodzienny - wspólnie przekroczmy bariery w odbiorze piękna, które nas otacza

Kraje anglosaskie - Historia, literatura, kultura USA i Wielkiej Brytanii

Popkultura USA i Wielkiej Brytanii - Moda, filmy, muzyka, sposób spędzania wolnego czasu za Ocenanem i na Wyspach + radio na stronie

Co warto zobaczyć w USA i Wielkiej Brytanii - Ciekawe miejsca i ludzie okiem podróżnika

Jamajka - wyspa słońce, była kolonia, kraj anglojęzyczny - Ciekawe miejsca, ludzie, kultura okiem pasjonatki

Kanada - kraj klonowego liścia - Ciekawe miejsca, ludzie, kultura okiem pasjonatki

Legal English - Podstawy prawniczego języka angielskiego

British Football - Strona poświęcona tematyce piłki nożnej na Wyspach

Wydawnictwo 'The Teacher' - Dzięki współpracy z wydawnictwem 'The Teacher' dostępne są w naszym serwisie artykuły z zakresu m.in metodyki lub kultury Anglii i innych krajów anglojęzycznych

Język niemiecki dla uczniów i nauczycieli - Język niemiecki, artykuły, materiały, egzaminy

Rak jelita grubego - Serwis partnerski z informacjami o raku jelita grubego

Wszystkie materiały znajdujące się w serwisie 'English for you' chronione są prawami autorskimi. Serwis ma charakter społecznościowy i jest tworzony przez kilkudziesięciu redaktorów. W przypadku zauważenia naruszenia praw autorskich, proszę zgłaszać materiał do moderacji: biuro@jezykangielski.org Życzymy owocnej nauki.

Nasze Artykuły

rogLewo
rogPrawo

Subskrypcja

Nowości, artykuły, materiały, testy, oferta pomocy wprost na Twój email


Księga gości


Powiadamiacz

Jeżeli chcesz, żeby Twój znajomy również odwiedził nasz serwis wpisz Jego email


All Rights Reserved