Metodyka - Innowacja pedagogiczna
O autorce
„ANGIELSKA PLASTYKA LUB PLASTYCZNY ANGIELSKI”
WSTĘP
Bazując na moim doświadczeniu zawodowym w pracy z dziećmi zauważyłam przejawianą przez uczniów chęć do wykonywania wszelkich prac plastycznych . Jest to element pracy, który narzuca pewną swobodę interpretacji, rozwija wyobraźnię i kreatywność- aspekty tak bardzo dominujące we wczesnym etapie nauczania. Wzbogacając proces nauczania o zagadnienia plastyczne zapewniamy klimat swobody i artyzmu ,odchodzimy od schematu utartych zajęć opartych na wprowadzaniu i utrwalaniu słówek i struktur gramatycznych. Nie każdy uczeń ma zdolności językowe i nauka języka obcego może być dla niego stresująca. Prace plastyczne będą więc formą odreagowania i wykazania się.
Analizując program , który realizuję (nr programu DKOS 5002-82/07 według Marioli Boguckiej) zwróciłam uwagę na rodzaje inteligencji według Howarda Gardnera. Wśród wymienionych i rozwijanych w programie były: inteligencją językowa, logiczno-matematyczna,kinestetyczna,muzyczna,przestrzenno-
wzrokowa,interpersonalna i przyrodnicza. Autorzy pominęli inteligencję artystyczną- stąd mój wybór, by się na niej skoncentrować i wprowadzić ten aspekt do scenariuszy zajęć.
CELE OGÓLNE
1.Główny cel programu to wprowadzenie nowego słownictwa z wykorzystaniem technik plastycznych
2.Priorytetem jest zaangażowanie wyobraźni i uzdolnień artystycznych uczniów do poznawania i zapamiętywania nowego materiału
3.Likwidacja barier komunikacyjnych
4.Rozwijanie wrażliwości artystycznej i dbałość o estetykę
9.Propagowanie wartości rodzinnych
ZASADY INNOWACJI
Ideą , która przyświeca temu programowi jest wykorzystanie zmysłów plastycznych, zdolności językowych i wyobraźni uczniów. Realizując tą innowację pragnę rozwijać u dzieci całą gamę kompetencji ogólnych jak: wiedza, umiejętności, uwarunkowania osobowościowe i umiejętności zdobywania i przyswajania wiedzy.
Zmysły decydują o tym w jaki sposób nowy materiał dociera do ucznia i które jego elementy pozostają w jego pamięci. To czy uczeń jest wzrokowcem, słuchowcem, czy kinestetykiem ma ogromny wpływ na jego proces uczenia się i odbierania rzeczywistości.
Umiejętności nabyte są w procesie nauczania i uczenia się. Decydują one o zdolności kategoryzowania i utrwalania poznanego materiału.
Wyobraźnia dzieci to rzecz nieograniczona i nie zawsze w pełni wykorzystywana w procesie nauczania. Uważam , że pracując z małymi dziećmi trzeba jak najbardziej angażować ich w proces nauczania. Nauczyciel winien pełnić rolę inicjatora zabaw i koordynatora. To czyni lekcję ciekawą i atrakcyjną dla uczniów.
Mam nadzieję , że efekty pracy uczniów będą zaskakujące i godne podziwu.
Metody, i techniki pracy, które zaproponowałam, mogą być użyte do wprowadzania , utrwalania i testowania nowego materiału. Nauka tworzenia map mentalnych ułatwia i urozmaica proces myślenia i absorbowania wiedzy.
Zadania są różnorodne i dopasowane do zakresu wprowadzonego materiału i wieku uczniów. Pozwalają one uczniom na wyjście z ławek , wprowadzają element ruchu oraz , jakże istotny, kontaktu z rówieśnikami i integracji z grupą.
Kolejnym istotnym aspektem tego programu jest wykorzystanie możliwości uczniów do tworzenia przez nich pomocy dydaktycznych, które można wykorzystać na lekcji i w czasie konkursów językowych.
TECHNIKI PRACY
W celu uzyskania założonych celów planowane są następujące techniki i metody pracy
Projekt – uczniowie samodzielnie rozdzielają między sobą zadania, wykorzystując swe umiejętności i uzdolnienia, uczą się pozyskiwać potrzebne informacje
Elementy teatralne- przygotowanie pokazu mody, teatrzyk kukiełkowy, naśladowanie czynności
Gra typu MEMORY ( zapamiętywanie szczegółów i wyodrębnienie zaistniałych zmian jako trening pamięci, który zaowocuje w późniejszej nauce słówek)
Tworzenie map mentalnych
Techniki plastyczne z9 rysowanie, malowanie, wycinanie, tworzenie figur przestrzennych i.t.p)
Gry typu „odd one out” (odnajdywanie i eliminacja elementu nie pasującego do reszty)
Ćwiczenia komunikacyjne ( krótkie dialogi, mające na celu uzyskanie konkretnej informacji)
Tworzenie krzyżówek
Tworzenie drzew genealogicznych
Tworzenie gier planszowych
TREŚCI
Obejmują zakres słownictwa objęty podstawą programową (z dnia 23 sierpnia 2007 roku) dla klas I – III, ujęty w podręcznikach English Adventure I, II i III i będący w korelacji z ogólnym programem nauczania w pierwszym etapie kształcenia, zgodnym z „Europejskim systemem opisu kształcenia językowego
FORMY PRACY
- praca indywidualna
- praca w parach
- praca grupowa
WARUKI WPROWADZENIA INNOWACJI
Osiągnięcie założonych celów nie wymaga dużych zmian organizacyjnych szkoły niemniej jednak zwiększenie liczby godzin zajęć języka angielskiego w klasach pierwszych byłoby uzasadnione z uwagi na dostosowanie liczby działań do tempa pracy uczniów w początkowym okresie kształcenia zintegrowanego. Wskazana liczba uczniów nie powinna przekraczać 26 osób.
Założenia innowacyjne mogą być skierowane do uczniów, którzy uczyli się języka angielskiego w przedszkolu i do tych, którzy po raz pierwszy spotykają się z tym językiem.
Realizacja zadań nie wymaga dużych nakładów finansowych i jest o tyle łatwa, ze wszelkie pomoce naukowe typu: kartony, kredki, farby itp. są zwykle na wyposażeniu klas lekcyjnych a wszelkie inne materiały nie są drogie i są łatwo dostępne.
EWALUACJA
Badanie efektów zakładanych zmian nastąpi pod koniec roku szkolnego
W czasie realizacji programu przeprowadzony będzie cykl zajęć dydaktycznych zakończony prezentacją prac uczniów w postaci gazetek klasowych, testami kompetencji w klasach I – III oraz konkursami języka angielskiego.
Uczniowie wyrażą swoje opinie o stworzonych pracach przyznając im punkty od 1 do 3. Atrakcyjność zajęć ocenią wręczając nauczycielowi uśmiechnięte lub smutne buźki. Nauczyciel podsumuje i spisze wyniki ewaluacji.
Badania osiągnięć uczniów dokona nauczyciel języka angielskiego a stopień atrakcyjności zajęć sami uczniowie. Niektóre zajęcia będą hospitowane przez Dyrekcję szkoły, a niektóre będą maiły formę zajęć koleżeńskich.
Osiągnięte rezultaty i wyniki nauczania zostaną przedstawione rodzicom i ogółowi Rady Pedagogicznej.
-uczeń ma rozwinięte zdolności plastyczne i poczucie estetyki
ZAŁąCZNIK 1
|
L.p |
TEMAT |
DZIAŁANIA |
EFEKT |
|
1. |
Poznajemy części ciała |
|
Plakaty
Prace uczniów
Rysunki grupy uczniów
Mapa mentalna. |
|
2. |
Poznajemy nazwy zwierząt i owadów. |
|
Albumy zwierząt narysowane przez uczniów.
Makieta ZOO.
Projekt – grupowy rysunek
|
|
3. |
Poznajemy kolory i figury geometryczne. |
|
Prace uczniów. |
|
4. |
Poznajemy nazwy produktów do jedzenia i picia. |
|
Obrazkowe menu.
Czapki kucharskie. |
|
5. |
Poznajemy słownictwo związane z domem. |
( dom- pokoje- sprzęt domowy) |
Rysunki uczniów.
Schemat domu z rozmieszczonymi w nim meblami.
Mapa mentalna stworzona przez uczniów. |
|
6. |
Poznajemy nazwy ubrań. |
|
Poubierane szablony papierowych lalek.
Pokaz mody.
|
|
7. |
Moje ulubione zabawki. |
|
„THE TREE OF :”I HAVE..”
Krzyżówka. |
|
8. |
Moja rodzina. |
|
Drzewa genealogiczne Portrety rodzinne |
|
9. |
Poznajemy nazwy dni tygodnia i słowa określające pogodę. |
|
Kalendarz ścienny |
|
10. |
Mój dzień. |
|
Teatrzyk kukiełkowy.
„Kadry filmowe” ułożone w historyjkę. |
|
11. |
Poznajemy podstawowe czasowniki w języku angielskim. |
|
Garden of : I can… |
|
12. |
Poznajemy zwyczaje świąteczne w Anglii. |
( klasa I , II i III ) |
Maski przygotowane przez uczniów.
Kartki świąteczne.
Prace plastyczne uczniów. |
|
13. |
Poznajemy określniki miejsca. |
|
Projekt „FUNNY PICTURES” |
|
14. |
Ćwiczymy proste dialogi w języku angielskim. |
|
Komiksy stworzone przez uczniów. |
|
15. |
Podsumowujemy wiadomości. |
|
Gra planszowa stworzona przez uczniów.
Mapa mentalna |
DOWODY PRACY
Prace uczniów
Zdjęcia
Konspekty zajęć
Plan konkursu języka angielskiego
Wyniki testów kompetencji
MATERIAŁY POTRZEBNE DO PRZYGOTOWANIA I PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ:
Komputer
Farby, kredki, pastele, klej, nożyczki, kartony
Magnesy
Plakaty z czasopism
ZAŁąCZNIK 2
Przykładowe scenariusze zajęć.
Konspekt lekcji języka angielskiego
Prowadząca:mgr Małgorzata Różańska
Klasa Ia
Podręcznik: English Adventure 1
Temat: Wprowadzenie nazw figur geometrycznych
Cele ogólne: wprowadzenie nowego słownictwa z wykorzystaniem technik plastycznych
Cele operacyjne:
uczeń przypomina sobie nazwy kolorów
uczeń rozpoznaje figury geometryczne
uczeń słucha tekst ze zrozumieniem
uczeń tworzą rysunki robotów wykorzystując tylko poznane figury geometryczne i nadają im imiona
Metody pracy: metoda komunikacyjna w postaci eklektycznej z wykorzystaniem elementów plastycznych
Formy pracy: praca w parach, praca w grupach i praca indywidualna
Środki dydaktyczne : magnetofon, tablica, kartki papieru i kredki
Przebieg lekcji:
1.Powitanie klasy
2.Przypomnienie poznanych kolorów wykorzystując barwy z otaczającej rzeczywistości
3.Nauczyciel rysuje na tablicy kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt i sprawdza czy uczniowie potrafią nazwać te figury w języku polskim
4.Nauczyciel nazywa figury po angielsku a uczniowie powtarzają
5.Klasa dzielona jest na 4 grupy, każda grupa staje w klasie przy przedmiocie o kształcie wprowadzonych figur.
6. Uczniowie wracają do ławek a nauczyciel rysuje w powietrzu figury geometryczne a uczniowie nazywają je po angielsku.
7. Nauczyciel puszcza nagranie , uczniowie słuchając ćwiczą wymowę i kolorują według wskazań poznane figury geometryczne.
8. Sprawdzenie ćwiczenia – nauczyciel podaje numer rysunku uczeń określa jego kształt i barwę
9. Patrząc na rysunek w książce uczniowie zliczają w parach figury geometryczne.
10. Uczniowie tworzą rysunki robotów wykorzystując tylko figury geometryczne, kolorują je a następnie nadają im imiona.
11.Uczniowie w parach przedstawiają swoje roboty używając zwrotu; „ Hello, my name is…”
12.Wystawa prac uczniów
13. Uczniowie oceniają prace przyznając im punkty od 1 do 3
14.Uczniowie oceniają atrakcyjność zajęć wręczając nauczycielowi kartki z uśmiechniętą lub smutną buzią
15. Podsumowanie lekcji i pożegnanie uczniów
Konspekt lekcji języka angielskiego
Prowadząca: mgr Małgorzata Różańska
Klasa II
Podręcznik: English Adventure 2
Temat: Wprowadzenie nazw pokoi i sprzętu domowego
Cele ogólne:
wprowadzenie nowego słownictwa z uwzględnieniem uzdolnień plastycznych uczniów
Cele operacyjne:
uczeń przypomina sobie nazwy pokoi i rzeczy znajdujących się w nim poznanych w klasie 1
uczeń ćwiczy wymowę poznanego materiału leksykalnego
uczeń słucha tekst ze zrozumieniem
uczniowie czytają tekst w języku angielskim z podziałem na role
uczeń patrząc na obrazek zapamiętuje szczegóły i opisuje z pamięci przedstawione sytuacje.
uczeń tworzą rysunki plan domu z uwzględnieniem podziału na pokoje i umieszczają na nim wcześniej przygotowane przedmioty sprzętu domowego
uczniowie ćwiczą pamięć wykonując ćwiczenie polegające na zapamiętywaniu ułożenia sprzętów domowych w pokojach
Metody pracy:
metoda komunikacyjna w postaci eklektycznej z wykorzystaniem elementów plastycznych
Formy pracy:
praca w parach, praca w grupach i praca indywidualna
Środki dydaktyczne :
magnetofon, tablica, plansze rysunkowe, kartki papieru i kredki, przygotowane wcześniej modele mebli
PRZEBIEG LEKCJI
(lekcja wymaga wcześniejszego przygotowanie przez uczniów pomocy dydaktycznych w postaci rysunków lub wyciętych modeli mebli.
*Powitanie klasy
1.Przypomnienie nazw pokoi
2.Uczniowie słuchają historyjkę
3.Uczniowie czytają tekst z podziałem na role
4.Nauczyciel wprowadza nowe słownictwo związane ze wyposażeniem
domu za pomocą plansz obrazkowych
5.Uczniowie powtarzają słówka i ćwiczą ich wymowę
6.Uczniowie słuchają taśmy i wskazują przedmioty na obrazku
7.Nauczyciel wprowadza określniki miejsca IN, ON, UNDER
8.Wykorzystując ołówek nauczyciel umieszcza go w, na lub pod
torebką a uczniowie wypowiadają odpowiedni określnik miejsca
9.Nauczyciel prosi uczniów by tym razem oni umieścili swoje ołówki w,
na lub pod tornistrem
10.Uczniowie wyjmują przygotowane wcześniej modele mebli.
Nauczyciel nazywa je po angielsku a uczniowie podnoszą w górę
wymieniony mebel
11.Klasa zostaje podzielona na 4 grupy i każda grupa rysuje jeden z
pokoi ( sypialnię, łazienkę, salon lub kuchnię)
12.Nauczyciel wiesza rysunki pokoi na tablicy, dorysowuje dach
tworząc schemat domku.
13.Uczniowie podchodzą i magnesami rozmieszczają odpowiednie meble
w odpowiednich miejscach
14.Uczniowie nazywają pokój i umieszczone w nim meble
15.Uczniowie zapamiętują rozkład mebli w odpowiednich pokojach planszy. Jeden z uczniów opuszcza klasę , inny uczeń zdejmuje jeden mebel i nazywa go
16.Zadaniem pierwszego ucznia jest zgadnąć, którego mebelka brakuje
lub który mebel zmienił swoje miejsce – w tym celu wykorzystuje wprowadzone określniki miejsca
17.Podsumowanie lekcji- nauczyciel nakleja meble w pokojach i podpisuje je, a następnie wiesza pracę na ścianie
18.Uczniowie ewaluują lekcję wręczając nauczycielowi smutne lub uśmiechnięte buźki
Konspekt lekcji języka angielskiego
Prowadząca: mgr Małgorzata Różańska
Klasa III
Podręcznik: English Adventure 3
Temat: My day
Cele ogólne:
Wprowadzenie słownictwa opisującego proste czynności
wykonywane codziennie i stworzenie przez uczniów pracy plastycznej przypominającej kadry z filmu, obrazującej czynności dnia powszedniego
Cele operacyjne:
uczeń poznaje nazwy czasowników w języku angielskim i ćwiczy ich wymowę
uczeń słucha tekst ze zrozumieniem
uczniowie czytają tekst w języku angielskim z podziałem na role
uczeń słucha i wskazuje odpowiednie czynności na obrazku
uczniowie pokazują czynności i zgadują je
uczniowie ćwiczą budowę zdań twierdzących w czasie Present Simple
uczniowie tworzą ilustracje imitujące kadry z filmu i przedstawiające
czynności dnia powszedniego
uczniowie opisują dzień używając poznanego słownictwa i czasu Present Simple
Metody pracy: metoda komunikacyjna w postaci eklektycznej z wykorzystaniem elementów plastycznych i dramy
Formy pracy: praca w parach i praca indywidualna
Środki dydaktyczne : magnetofon, tablica, kartki papieru i kredki
PRZEBIEG LEKCJI
1.Powitanie klasy
2.Rozgrzewka językowa – uczniowie przypominają sobie poznane czasowniki a nauczyciel zapisuje je na tablicy
3.Uczniowie słuchają historyjki a następnie czytają ją z podziałem na role
4.Nauczyciel wprowadza nowe słownictwo opisujące czynności dnia codziennego
5.Uczniowie ćwiczą wymowę i naśladują owe czynności
6.Uczniowie słuchają taśmy i wskazują na obrazku w książce wymieniane czynności
7.Jeden z uczniów pokazuje daną czynność a reszta klasy ją odgaduje
8.Nauczyciel objaśnia zasadę dodania końcówki ‘ES” do czasownika w czasie Present Simple podając i zapisując na tablicy zdania typu; I go to school- He goes to school
I eat apples – She eats apples
9.Nauczyciel podaje zdanie w 1 osobie l. poj a uczniowie przekształcają je stosując jako podmiot 3 os l. poj i odwrotnie
10.Uczniowie w parach tworzą ilustracje wyznaczonej przez nauczyciela czynności ( bohater filmu jest wspólnie ustalony przez klasę)
11.Uczniowie opisują swój rysunek budując zdania typu; He gets up at 8….”
12.Uczniowie ustawiają się w kolejności wykonywanych czynności i zgodnie z tym porządkiem wieszają swoje prace
13.Uczniowie wspólnie opisują dzień ich bohatera
14.Uczniowie ewaluują lekcję wręczając nauczycielowi smutne lub uśmiechnięte buźki
ZAŁąCZNIK 3
Przykładowe zadania konkursowe, podsumowujące pracę uczniów.
Klasy I - zadania konkursowe
1.Pogrupuj nazwy zabawek, części ciała i produktów spożywczych do odpowiednich plansz . Są przygotowane trzy duże plansze przedstawiające autko, oko i jabłko. Zadaniem grupy uczniów jest przyporządkować jak najszybciej odpowiednie wyrazy do odpowiedniej kategorii.
2.Włóż do torby to co masz na liście zakupów. Uczniowie otrzymują listę zakupów i spośród rzeczy w koszu wybierają odpowiednią ilość i kolor danych artykułów np., 2 red pencils, one green ball …
3.Narysuj np. ;happy four, big nose, sad six, small eye
Klasy II – zadania konkursowe
1.Pogrupuj nazwy zabawek, części ciała, ubrań i produktów spożywczych do odpowiednich plansz . Są przygotowane cztery duże plansze przedstawiające autko, oko, spódnicę i jabłko. Zadaniem grupy uczniów jest przyporządkować jak najszybciej odpowiednie wyrazy do odpowiedniej kategorii.
2.Zademonstruj napisane na kartce czynności.
3.Połóż dany przedmiot na wskazanym miejscu.np.a book under a chair, a Ball in the pencil case…
Klasa III – zadania konkursowe
1.Pogrupuj nazwy zabawek, części ciała, zwierząt, ubrań i produktów spożywczych do odpowiednich plansz . Jest przygotowanych pięć dużych plansz przedstawiających autko, oko, spódnicę, węża i jabłko. Zadaniem grupy uczniów jest przyporządkować jak najszybciej odpowiednie wyrazy do odpowiedniej kategorii.
2.Uzupełnij mapę mentalną : dom – sypialnia- kuchnia – salon – ogród
3.Gra typu Wordsnake- trzeba dopisać wyraz , który musi się zacząć od ostatniej litery poprzedniego wyrazu.
Powrót
na stronę główną 'Dla nauczyciela'
Powrót na stronę główną 'Metodyka Małgorzaty Różańskiej'




